Розрізняють декілька основних видів проблемних прикусів:
Дистальний.
Дуже поширена проблема, коли верхні щелепи сильно висуваються вперед. Згідно зі стоматологічною статистикою, майже половина всіх проблемних прикусів припадає саме на цю аномалію.
Мезіальний.
Це, навпаки, коли нижня щелепа висувається вперед. Люди з таким прикусом мають важке випнуте підборіддя.
Відкритий.
Проблемний прикус, коли зуби не змикаються, між ними залишається щілина.
Глибокий.
В цьому випадку верхні зуби повністю закривають нижні.
Перехресний.
При такому прикусі нижній і верхній ряд зубів не збігаються, один з них зміщений в сторону. Спочатку зміщення може бути незначним, ледь помітним, але з віком збільшуватися.
В чому причина?
Спадковість.
Часто неправильний прикус передається від батьків або близьких родичів.
Хвороби.
Захворювання лор-органів у ранньому дитинстві часто призводять до формування неправильного прикусу. Наприклад, постійно закладений ніс призводить до звикання дихати ротом. Якщо рот весь час відкритий, це призводить до деформації зубів, нижня щелепа повільніше розвивається. Через хвороби найчастіше формується дистальний прикус, коли нижня щелепа зсувається назад.
Звички.
Тривале смоктання пустушки може привести до деформації прикусу. Крім цього, батьки часто не звертають увагу на нешкідливі, з першого погляду, дитячі звички. Йдеться про закушування губи, смоктання пальця, втягування щік, мимовільне висунення вперед нижньої щелепи під час гри або перегляду мультиків. Ці звички призводять до порушення прикусу. Також погано відобразиться на зубах звичка спати на одному боці, підкладати руку під щоку або жувати тільки на одну сторону.
Видалення зубів.
Якщо у дитини занадто рано випали молочні зуби, це може призвести до зміщення зубного ряду. Як у дітей, так і у дорослих, будь-яку щілину між зубами відразу ж намагаються заповнити сусідні зуби.
Виправляємо і лікуємо
Гімнастика.
До 9 років незначні проблеми з прикусом можна виправити за допомогою спеціальної гімнастики. Часто її використовують спільно з іншими корекційними методами.
Пластини.
Дітям у віці 4-9 років ставлять пластини, які виготовляють індивідуально для дитини. Раз на місяць доведеться відвідувати лікаря.
Трейнери.
Це сучасні профілактичні апарати, які впливають на м'язи щелепно-лицьової області. Їх ставлять дітям у віці 7-10 років. За допомогою трейнерів можна уповільнювати ріст щелепи і вирівняти зуби ще на етапі їх прорізування. Трейнери використовують під час сну.
Брекети ставлять підліткам і дорослим.
Їх використовують для формування або виправлення постійного прикусу. Брекети роблять з різних матеріалів. За допомогою брекетів можна не тільки виправити прикус, але і поставити на місце криві зуби.